Web Sitesi İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Bir web sitesi sahibi olmak, 7/24 kapısı açık bir iş yerine sahip olmak gibi. Onun sayesinde kendinizi ve işinizi tanıtabilir, müşterilerinizi bilgilendirebilir, hatta gelirinizi artırabilirsiniz.

İnternet ortamında rekabet gittikçe artıyor. Büyük markalar bu ortamda tüketiciye ulaşabilecekleri tüm yolları sonuna kadar kullanırken, küçük işletmelerin birçoğu bu rekabetten habersiz. Gerçek hayatta büyük işletmelerle rekabet zordur. Fakat internet ortamında doğru tasarım ve doğru içerikle rakiplerinize fark atmanız mümkün.

Müşterileri etkilemek ve onları siteden kaçırmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Öncelikle sitenizin profesyonel bir görünüme sahip olması şart. Bunun için işini bilen bir web tasarımcıya ihtiyacınız var. Ona dökeceğiniz para gözünüzü korkutmasın. Unutmayın güçlü bir imaj hafife alınacak bir konu değildir.

Sadelik bazen daha şey anlatır. İçerik eklerken ipin ucunu kaçırıp potansiyel müşterilerinizi korkutmayın. Çok fazla metin, link yahut harici reklam insanları bunaltır.

Şu iletişim çağında müşterilerinizle aranızın açık olmasını istemezsiniz. Onların size ulaşmasını mümkün kılacak her türlü kolaylığı sağlayın.

Müşterini sitede gezinme süresi ne kadar artarsa kazancınız o kadar fazla olur. Bunun için sitede gezinmeyi kolaylaştıracak bir tasarım gerçekleştirin.

Çok fazla renk kullanmanız ve okunması zor fontlar tercih etmeniz sitenizi kötü gösterecektir. Sade renkler ve akıcı fontlar kullanmaya alışın.

Metinleriniz amacına uygun olsun. Ne derdinizi anlatamayacak kısa, ne de destan kadar uzun olsun. Seçtiğiniz görseller de yerinde olursa siteniz tadından yenmez.

Sitenizin aramalarda daha fazla görünmesini sağlamak için anahtar kelimeler kullanmalısınız. SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu sisteminde üst sıralarda yer almak için anahtar kelimeler stratejik olarak belirlenmeli. Google Adwords aracı size, bu strateji konusunda sağlam veriler sunacaktır.

Mobil cihaz kullanımı ve bu cihazlardan internete bağlanma süreleri gittikçe artıyor. İnsanlar, bir sitenin masaüstü versiyonunda edindikleri deneyimi mobil cihazlarında da bulmak istiyor. Bu yüzden web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz şart.

Marka bilinirliğini artırmanın yollarından biri de sosyal medyayı aktif kullanmaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken içeriğinizi taze tutmak. Sitenize sosyal medya butonları ekleyin ve bu alanlara site linklerini ekleyin ki sitenize akış olsun.

İnsan sözü senettir. Müşterilerinizin referans olacak yorumlarını sitenizden kaldırmayın ki potansiyel müşterileriniz için sağlam bir dayanak olsunlar.