Sosyal Medya Aktif Kullanıcıları

Sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Adeta onsuz nefes alamaz olduk. Faaliyetlerimizi Facebook'ta, fikir ve duygularımızı Twitter'da paylaşmak yaşam şeklimiz oldu.

Dünya çapında aktif internet kullanıcı sayısı 3 milyarı aşmış durumda. Bu sayının üçte ikisi ise sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.

Google'ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye, Dünyada en fazla sosyal medya kullanıcısı oranına sahip ülke konumunda. Toplam 35 milyon internet kullanıcısının %92'si sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Türk insanı günde ortalama 4.9 saatini kişisel bilgisayarı üzerinden, 1.9 saatini ise mobil cihazı aracılığıyla internette harcıyor. Bu zamanın 2 buçuk saatini de sosyal medyada geçiriyor.

Gün geçtikçe sosyal medya ağlarının sayısı ve çeşitliliği artıyor. Her internet kullanıcılarına bir şekilde hitap edecek farklı platformlar mevcut. Artık her yaştan insanı bir sosyal medya ortamında görmek mümkün. Özellikle Facebook yaşlı insanların sosyalleşmeye başladığı bir alan haline geldi. Böyle olunca gençler de WhatsApp ve Instagram gibi ağların kullanımına ağırlık veriyor.

Twitter haberleşme ve 140 karakterle fikir beyan etme alanı olarak kullanılıyor. Bu yüzden siyasetçilerin gözde mekanı diyebiliriz. Ama bir kullanım alanı daha var ki, asıl insanları çeken tarafı bu olsa gerek: geleneksel medyanın alternatifi olmak.

Kullanıcılarının büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Pinterest'te, genelde moda, yemek ve sanatla ilgili milyonlarca görsel paylaşılıyor. Google Plus ise Pinterest'in aksine erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü platform.

Youtube 18-34 yaş aralığında internet kullanıcılarının, televizyondan daha sık izleme eylemini gerçekleştirdiği bir alan.

LinkedIn yaşından ötürü sosyal ağların dedesi olarak kabul ediliyor. Buna rağmen hala profesyonellerin sosyalleşmek için seçtikleri en gözde alan.

Gençler arasında popülerliği artan diğer bir sosyal ağ ise Vine. Saniye başına 5 video paylaşılıyor. Her geçen yıl kullanım artış oranı %100'ün üzerine çıkıyor.