Renkler Satın Almayı Nasıl Etkiler?

Rekabetin çok yoğun olduğu bir ortamda öne çıkmak ve tüketicilerle ürünleri buluşturmak zordur. Bunun için etkili stratejiler geliştirmek ve uygulamak gerekir. En temel strateji ise tüketiciyi ikna edecek yollar bulmaktır. Güçlü ikna araçlarının başında renk gelir. Ürün tasarımına önem verme, online alışveriş sitesinin estetiğini ve hızını artırma gibi yöntemler de yine tüketiciyi ikna edecektir. Aşağıda, Amerika’da bu yönde yapılmış araştırmaların özetini bulacaksınız. Her ne kadar farklı milletlerin, renklere farklı tepkiler verdiği bilgisi mevcutsa da, McDonalds, Facebook gibi şirketlerin dünyanın her yerinde aynı renklerle müşterilerinin karşısına çıktığını unutmayalım.

Renk ve Pazarlama

Pazarlama stratejisi belirlerken öncelenmesi gereken konu görselliktir. Tüketiciler, bir ürünü satın almaya karar verirken onun görsel tasarımına diğer öğelerden daha fazla önem verirler. Araştırma sonuçlarına göre dış görünüşe önem veren tüketici oranı %93 iken, ürünün kokusuna ve dokusuna göre almayı tercih eden tüketicilerin oranı %7’de kalmıştır. Görsel tasarımda da renk öne çıkmaktadır. Zira %85 oranındaki tüketici, rengi birinci sıraya yerleştirmektedir.

Renk ve Markalaşma

Marka tanınırlığı, müşterilerin bir markayı ayırt etmesi ve belli bir ürünü onunla ilişkilendirmesidir. Marka tanınırlığını artıran birkaç faktörden biri ve en önemlisi renktir. %80 oranında katkı sağlar. Marka tanınırlığının tüketici güveniyle direk ilişkisi vardır. Çünkü tüketici, bildiği markayı arar ve çabucak ulaşmak ister.

Renk ve Etkileri

Sarı renk, iyimserliği ve gençliği temsil eder. Genelde vitrinden bakıp gidenleri içeri davet etmek amacıyla kullanılır.

Kırmızı, enerjik bir renktir. Kalp hızını artırır. Aciliyet yaratır. Genelde indirim zamanları mağaza camlarında ve etiketlerde kullanılır.

Mavi renk, güven ve emniyet hissi verir. Genelde ticari firmaların ve bankaların tercih ettiği bir renktir.

Yeşil rengin zenginlikle alakası vardır. Ayrıca gözün en rahat ettiği renktir. Mağazalar müşterilerini rahatlatmak aracıyla bu rengi kullanır.

Turuncu, agresif bir renktir. Harekete çağırıcı özelliği vardır. Eğer bir pazarlamacı bu rengi kullanmışsa sizi, alıp satmaya, etkileşimin bir parçası olmaya davet ediyor demektir.

Pembe, romantik ve kadınsı bir renktir. Etrafınıza baktığınızda bu rengin özellikle genç kızlara ve kadınlara yönelik ürünlerde kullanıldığını fark edeceksiniz.

Siyah renk, gücü ve şıklığı temsil eder. Lüks ürünler pazarlanırken genelde bu renkten faydalanılır.

Mor rengin sakinleştirici özelliği vardır. Güzellik ürünlerinde ve yaşlanma karşıtı ürünlerde sıkça kullanılan bir renktir.

Renk ve Tüketici Tipleri

Rengin, satın almada kararı etkilemenin yanında, tüketici davranışlarına yön vermek gibi eşsiz bir özelliği vardır. Ana renkler genel tüketici profili için kullanılır. Fakat kişiliği, yaşı, kültürel arka planı farklı olan tüketicileri çekmek için değişik renk tonları idealdir. Örneğin portakal kırmızısı, siyah ve kraliyet mavisi, fast-food ve outlet mağazaları tarafında uyarıcı renkler olarak kullanılır. Bankalar ve büyük marketler, hesaplı tüketiciyi çekmek için lacivert veya cam göbeği renklerini kullanabilmektedir. Giyim mağazaları da pembe, gül veya gök mavisi gibi renkleri, geleneksel tüketim tarzından ödün vermeyenleri çekmek amacıyla kullanmaktadırlar.

Diğer Etkenler

Renk, tüketici davranışlarını etkileyen en önemli faktör olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Özellikle online satış yapanların hesaba katmaları gereken tasarım, güçlü ifadeler, kolay kullanım gibi faktörler vardır.

Bir online alışveriş sitesinin başarılı tasarımı ve kolay kullanımı, tüketicilerin o siteyi tercih etmelerinde önemli roller üstlenirler. Tüketicilerin %42’si bu özelliklerin iyi olup olmadığına bakarak siteye notunu verir. %52’si ise, eğer estetiğe eksi not vermişse bir daha o siteye dönüş yapmaz.

Zaman Unsuru

Hız ve verimlilik, tüketicilerin bir online alışveriş sitesine tekrar tekrar dönmesini sağlayan unsurlardır. Web ortamında hızlı olan kazanır. Rakibinden 5 saniye daha yavaş çalışan bir site sahibine büyük ekonomik kayıplar getirir. Örneğin dünya çapında en çok tanınan alışveriş sitesi Amazon.com, her 100 milisaniye yüklenme zamanında %1 oranında satış kaybı yaşıyor. Tüketicilerin %64’ü sadece yavaş çalıştığı için, bir internet sitesinden alışveriş yapmaktan vazgeçiyor.

Güç Sözcükleri

Satıcılar, ikna yöntemi olarak renklerin yanında kelimelerin gücünü de kullanırlar. Doğru yerde kullanılmış güçlü bir sözcük, tüketicilerin aynı ürünü almak için başka siteye yönlenme ihtimallerini ortadan kaldırır. Vitrindeki “indirim” yazısı %52 oranında tüketiciyi mağazaya çekmek için kullanılabilecek en güçlü kelimedir. %60 oranında tüketici için ise “garantili” yazısı, ürünü satın almasını sağlayacak en güçlü kelime olmaktadır.