Pixar Sinema Tarihinin Meşhur Filmlerini mi Taklit Ediyor?

Oyuncak Hikayesi, Arabalar, Nemo gibi sevilen filmler küçükleri sevimli karakterleriyle, yetişkinleri akıcı hikayeleriyle cezbediyor.

Pixar filmlerinin yetişkinleri cezbettiği başka bir boyutu daha var. Her film, detaylarında sinema tarihinin unutulmaz filmlerinin unutulmaz sahnelerine gönderme yapıyor. Kimileri buna taklit diyebilir. Ama iş tam da öyle değil.

Klasik Hollywood sineması, sınırları belli bir anlatı geleneğine sırtını yaslamıştır. Bu yüzden tüm hikayeler temelde aynı kalıplar kullanılarak anlatılır. Pixar da adını klasikler arasına yazdırmak için bu geleneğe kendini dahil etmiş görünüyor. Örneğin  Woody, Indiana Jones gibi maceradan maceraya koşuyor yahut bir Hitchcock karakterine dönüşüyor. Görsel referanslarla da bu yapıyı destekliyor.

Pixar filmlerindeki yüzlerce gönderme Jorge Luengo Ruiz isimli Vimeo kullanıcısının gözüne takılıyor. Ruiz, her bir animasyonu sahne sahne tarıyor ve gönderme yapılan filmlerdeki sahnelerle bir araya getiriyor.

Ruiz bir şeyi belirtmeden geçemiyor. Bu videoda Bir Böceğin Yaşamı filmi yer almıyor çünkü filmin hikayesi baştan sona Yedi Samuray filmine dayanıyor.