Homeland Dizisi Arap Grafiti Sanatçıları Tarafından Hacklendi

Homeland bol ödüllü bir Amerikan dizisi.
Homeland bol ödüllü bir Amerikan dizisi.

Irak'ta çatışma sırasında kaybolan ve öldü gözüyle bakılan keskin nişancı çavuş Nicholas Brody, bir operasyon sırasında kilitli tutulduğu yerde şans eseri bulunur. CIA ajanı Carrie Anderson, sekiz yıldır kayıp olan ve artık öldüğü farz edilen askerin kurtarılmasını sağlayan istihbaratın bir tuzak olduğuna ve Amerika topraklarında gerçekleştirilecek bir El-Kaide komplosuyla bağlantılı olduğuna inanmaktadır. Buna sıkı sıkıya tutunan ajan Anderson, saplantılı bir şekilde Brody'i takip etmeye başlar. Brody'nin beyni yıkanarak bir terörist haline getirildiğini düşünmekte ve bunu kendisini yetiştiren kıdemli CIA ajanına ispat etmeye çalışmaktadır.

2. sezonda Suriye sınırında bir mülteci kampında geçen bir sahne vardır.
2. sezonda Suriye sınırında bir mülteci kampında geçen bir sahne vardır.

Yapımcılar her şeyin gerçekçi olması için ellerinden geleni yaparlar. Kostümler mekanlar çok iyi kurgulanır. Duvarlarda da Arapça yazılar olmasına karar verirler.

3 Arap grafiti sanatçısını bu iş için görevlendirirler.
3 Arap grafiti sanatçısını bu iş için görevlendirirler.

Özgürlük... Şimdi 3D!

Grafiti sanatçıları diziyi eleştiren, ırkçı bulan taraftadırlar. Duvarlara yazdıkları yazılar da bu eleştirileri dile getiren cinstendir. Yani diziyi kendi setinden vururlar.

Homeland (vatan) yok

Vatan bir dizi değildir

Homeland bir şaka ve bizi güldürmüyor

Homeland ırkçıdır

Dizi Müslüman dünyadan tepki alıyor.
Dizi Müslüman dünyadan tepki alıyor.

Sanatçılar, diziyi ırkçılık yapmakla suçlamakta hiç de haksız sayılmazlar. Zira dizi, batılı insanın kafasındaki Müslümanlık ve terörizmi bağdaştıran algıyı perçinleyen bir anlatıma sahip. Sanki tüm tekinsiz haller Müslümanlara ait, bütün kötülükler Müslüman şehirlerinde yaşanırmış gibi. O yüzden de kırmızı başlık giymiş bir sarışın kendini kurtlarla dolu bir ormandaymış gibi hisseder Doğu’da.

Sanatçıların belirttiğine göre, yapımcılar yazıların içeriğine pek de takılmamışlar. Onlar sadece görüntünün bir parçası. Ne de olsa TV izleyicileri o toprakların gerçek yüzünü bilemedikleri gibi orada ne yazdığını da bilemeyecek.