Her Yaştan İnsanın Sevgilisi Olan Balonlu Naylon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamen farklı bir amaca hizmet etmesi için tasarlanmış olan balonlu naylon (Türkçede nerşet olarak da bilinir) bugün paketlemenin vazgeçilmez bir elemanı. Tabi ki hayatımızdaki yeri bununla sınırlı değil. 7'den 70'e birçok insan bu balonları patlatmaya bayılıyor.

Sinir stres bırakmayan baloncuklarla ilgili birkaç bilgiyi sizin için derledik. İyi okumalar ve iyi patlatmalar.

1. Aslında duvar kağıdı olarak tasarlanmıştı.
1. Aslında duvar kağıdı olarak tasarlanmıştı.

1957 yılında mühendis Al Fielding ve mucit Marc Chavannes bir duvar kağıdı üzerinde çalışıyorlardı. İki duş perdesini, aralarında hava kabarcıkları oluşacak şekilde birbirine yapıştırdılar. Bu şekilde 'dokulu' bir duvar kağıdı oluşturmayı planlamışlardı. Fikirleri satmadı. 

Vazgeçmediler ve onu, seralar için bir izolasyon malzemesi olarak satmayı denediler. Fakat bu fikir de tutmadı.

Üç yıl sonra takım arkadaşları olan pazarlamacı Frederick W. Bowers, balonlu naylonun en iyi nerede kullanılabileceğini buldu: paketleme. Hemen ardından bu fikri IBM'e sattı. O gün bugündür değerli eşyalar bu malzemeyle paketlenip taşınıyor ve hala onu keşfeden şirkete senede milyon dolarlar kazandırıyor.

 

2. İsmi galat-ı meşhur olmuş.
2. İsmi galat-ı meşhur olmuş.

Selpak'ın günlük dilde kağıt mendil kavramının yerini alması gibi, patentli bir markanın adı olan "Bubble Wrap" tüm balonlu naylonlar için genel bir ad olmuş.

3. Guinness Rekorları'nda bir adet balonlu naylon patlatma rekoru bulunuyor.
3. Guinness Rekorları'nda bir adet balonlu naylon patlatma rekoru bulunuyor.

Rekorun adı "Aynı anda balonlu naylon patlatan en çok insan". 2681 kişilik bir grup bir dünya rekorunu böyle kırıyor.

4. Tarihe karıştığı haberleri yapıldı.
4. Tarihe karıştığı haberleri yapıldı.

Balonlu naylonu icat eden şirket Sealed Air, piyasadaki rekabet şansını artırmak için yeni bir ürün geliştirdi. Bu ürün satıcıların dostu olacak özelliklere sahip fakat tüketicilerin hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü patlamıyor. 

Mevzu derin olunca internet sitelerinde çok fazla haber yapıldı ve balonlu naylonun, yenisi gelince tamamen piyasadan kalkacağına dair bir algı oluştu. Marka sözcüleri de tersine açıklama yapma gereği duydular.

Kısacası, Sealed Air yeni ürününe ağırlık verse de balonlu naylon üretmeye devam edecek. Ayrıca bu malzemeyi üreten bir tek onlar değil. Korkmanın anlamı yok.

 

5. O küçük baloncukları fareyle de patlatabilirsiniz.
5. O küçük baloncukları fareyle de patlatabilirsiniz.

Her ne kadar parmakların arasında ezmek ya da çamaşır gibi sıkıp çatır çutur ettirmenin yerini tutmasa da internet ortamında bulabileceğiniz uygulamalarla da patlatmaya devam edebilirsiniz. Kafa dağıtmak ve stres atmakta birebir.

Virtual-bubblewrap ve Snap Bubbles size önerebileceğimiz sitelerin yalnızca ikisi. Ayrıca Google Play ve App Store'da birkaç farklı uygulama sizleri bekliyor. 

 

6. Patlatmadan önce başka bir işe yarayıp yaramayacağını düşünün.
6. Patlatmadan önce başka bir işe yarayıp yaramayacağını düşünün.

Evinize yeni eşya aldınız ve balonlu naylona sarılı bir şekilde geldi. İlk refleksiniz balonları patlatmak olacak biliyoruz. Ama durun. Türlü işlerde hayatınızı kolaylaştıracak bu malzemeyi zevk için harcamayın.

Soğuk içecekleri sarıp ısılarını koruyabilir, kapı altları ve pencere kenarlarında yalıtım malzemesi olarak kullanabilir, buzdolabınız sebzeliklerini kaplayıp sebze ve meyvelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.