El Yapımı Kısa Animasyonlar

Animasyonun tarihi sinema tarihi kadar eski. Hareketli görüntünün keşfiyle birlikte çizgiler de hareketlendi ve bir anlatım tekniği olarak yerini sağlamlaştırmaya başladı.

Gözün hareketi algılayabilmesi için saniyede en az 12 kare görmesi gerekir. Animasyon geliştirilirken saniyede 15 kare standart hale getirilmiştir daha akıcı ve stilize bir anlatım için. Dijital ortamda animasyonlar yapılmaya başlandığında ise bu da yetmemiş ve 24 kareye çıkarılmıştır.

Bilgisayar animasyonlarının 50 senelik bir geçmişi vardır. İlk defa 60'larda denenmeye başlanmış ve 70'lerde ürünlerini vermeye başlamıştır. İlk uzun metrajlı film ise 1995 senesinde çekilen Oyuncak Hikayesi olmuştur. Bu süreçte stüdyolar bilgisayar teknolojisine yatırım yapmış ve ticari olarak, baştan sona dijital ortamda yaratılan animasyonlar tercih edilir olmuştur.

Çok zahmetli bir iş olsa da animasyonu eski tekniklerle yapmaya devam eden insanlar var hala. Uzun metrajına çok nadir rastladığımız bu "el yapımı" animasyonlar, genelde kısa film olarak karşımıza çıkıyorlar.

Bu filmlerde öne çıkan unsur el işçiliği. Kimi kağıtları eğip büküyor, kimi ahşabı oyuyor, kimi cam üzerine resim çiziyor. Her bir kare için saatlerce uğraş veriyorlar.

behance.net/veravanwolferen

1. Kağıt, keçe ve rüya

2. Cam üzerinde kaybolmak

3. Saksıdaki hayalet

4. Kumdan hayaller

5. Fırçayla canlanan doğa