Dünyanın En Sıradışı 11 Okulu

Dünya üzerinde her ne kadar kültürler, şartlar, inançlar farklı olsa da, ortak olan bir takım anlayışlar var. Bunlardan biri gelecek nesillerin eğitimli olması gerektiği. Bunun için insanlık ne gerekiyorsa yapmış ve yapmaya da devam edecek gibi görünüyor.

1. Dongzhong Mağara Okulu
 1. Dongzhong Mağara Okulu

Çin'in en fakir bölgesinde yer alan Miao köyü, hükümet yardımları olmadan ayakta kalmaya çalışıyor. Bir okul inşa edemedikleri için bir mağarayı okula çevirmişler köylüler. 200'e yakın öğrenci ve 8 öğretmenle her gün eğitime devam ediliyor. Öğrenciler sadece okula gidip gelmek için günde 3 saatlerini harcıyor. Bu durumun ne kadar devam edeceği ise muamma. Çünkü hükümet 'mağara adamları' zamanında yaşamadıklarını belirtip okulun kapanması gerektiğini deklare etmiş.

2. Özgür Okul
2. Özgür Okul

Brooklyn'de kurulmuş olan okulda öğrenciler sıkılmanın anlamını unutuyor. Bu okulda müfredat denen kavram da pek bilinmiyor. Öğrenci ne ile ne zaman meşgul olacağına kendi karar veriyor. Sınav yok, ödev yok, not yok. Öğretmen de öğretmen değil, bir moderatör olarak işlev görüyor. 

3. Büyücü Okulu
3. Büyücü Okulu

Harry Potter'in okulu ile gerçek hayatta karşılaşmayı düşünür müydünüz? Yaşayan Dumbledore olarak kabul edilen Oberon Zell-Ravenheart, gençliğinden beri sihirbazlıkla ve karanlık sanatlarla ilgileniyormuş. 11 yıl önce kurduğu okulda 16 bölümde, her yaştan öğrenci öğrenim görüyor. Okul, uzak bir tepeye kurulmuş görkemli bir şatoya sahip olmasa da, akademik payeye kavuşmuş ilk büyücü okulu.

4. Elf Okulu
4. Elf Okulu

creativelena.com

İzlanda halkının çoğu elf, cüce, peri gibi varlıkların gerçek olduğuna inanırmış. Hatta kimileri onlarla yaşamanın pratiklerini geliştirmiş. Bu varlıklarla karşılaşanların hikayeleri dilden dile dolaşırmış. Bir İzlandalı da bu pratikleri ve hikayeleri yeni nesillere taşımak için Elf okulunu kurmuş. 26 senedir faaliyette olan okulda, neye benzedikleri, nasıl yaşadıkları ve onlarla birlikte nasıl yaşanacağı gibi konular öğretiliyor. Mezun olanlara diploma veriliyor.

5. Yüzen Okul
5. Yüzen Okul

Nijerya'nın Makoko semti, insanların toprak vergisi ödememek için suyun üstüne kurduğu evlerden oluşuyor. Hükümetin elinin değmediği bölgede insanlar zor şartlarda yaşıyorlar. Bir süre öncesine kadar okul da bu kötü şartların bir parçasıydı ama artık değil. Nijeryalı bir mimar, çocuklar için yüzen bir okul tasarladı ve hayata geçirdi. Tüm insani ve çevresel faktörlerin düşünüldüğü bu tasarım, bölgedeki evlere de örnek teşkil ediyor.

6. Orman Anaokulları
6. Orman Anaokulları

Tüm Avrupa'da yaygın olan orman anaokulları, 3-6 yaş arası çocukları doğanın göbeğinde eğitiyor. Böylece çocuklar doğadan yeni şeyler öğrenirken sağlıklı bir hayata adım atmış oluyorlar.

7. Köprüaltı Okulu
7. Köprüaltı Okulu

Okula gidemeyen fakir çocukların temel eğitim almalarını sağlayan bir okul oluşturulmuş Hindistan'da. Hocaların tamamı gönüllü olarak görev alıyor. Araç köprüsünü altına konumlanmış olan okulda gürültüden dolayı çok kaliteli bir eğitim yapılmıyor. Fakat çocuklar okuma-yazma ve temel matematik bilgilerinden yoksun kalmıyorlar.

8. Bombalanmış Okullar
 8. Bombalanmış Okullar

Gazze, yıllardır İsrail'in ablukası ve bombardımanları altında yakılıp yıkılıyor. Bombalar sadece ocakları değil sağlık ve eğitim merkezlerini de hedef alıyor. Öğrenciler olumsuz etkilense de her şeye rağmen eğitimlerine devam etmenin savaşını veriyorlar.

9. Tekne Okulu
9. Tekne Okulu

Bangladeş sellerin rutin olduğu bir ülke. Sel zamanları hayat felce uğruyor, eğitim de öyle. Yerel bir kuruluş gönüllü olarak bir proje başlatmış ve eğitimi teknelere taşımış. Bu sayede sel olsa dahi eğitim aksamadan su üstünde devam ediyor. Şu ana yüzlercesi yapılan tekneler aynı zaman servis görevi de görüyor ve öğrencileri evlerine bırkıyor.

10. Yılan Oynatma Okulu
10. Yılan Oynatma Okulu

Hindistan'da 1991 yılından beri yılan oynatmak yasak. Fakat Vadi köyü sakinleri bu geleneği sürdürmekte kararlı. Arkadan gelen nesillere de geçmesi için küçük de bir okul açmışlar. 2 yaşında bile öğrencisi var okulun. Gerçek bir yılan oynatıcısı olmak için en az 10 sene eğitim almak gerekiyor.  

11. Ölüm Okulu
11. Ölüm Okulu

Güney Kore, intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. İntihar edenlerin çoğunluğunu da gençler oluşturuyor. Bir sağlık merkezi gençlere ölümün ne olduğunu anlatmak için 'ölüm okulu' açmış. Öğrenciler burada tabutların içinde 10 dakika boyunca ölüm uykusuna yatırılıyor. Daha sonra hayatla savaşmaları için psikolojik destek veriliyor.