Donald Trump Hayran Olduğu Hitler’e Ne Kadar Benziyor?

Amerikan başkanlık seçimlerine adaylığını koymuş olan ünlü iş adamı Donald Trump her hareketi ve söylemiyle gündem oluşturuyor. En son bombası da mülteciler ve Amerika’da yaşayan Müslümanlarla ilgili oldu. Trump, Suriyeli mültecilerin ülkeye girişinin yasaklanmasını ve Amerikalı Müslümanların detaylı kayıtlarının tutulmasını istiyor.

Trump’ın bu çıkışına her kesimden insan itiraz ediyor. Kampanyası boyunca kullandığı ırkçı dili hesaba katanlar onu Hitler’e benzetiyor. Peki Trump Hitler’e ne kadar benziyor?

Küçük Hitler Büyük Hitler’e Özeniyor
Küçük Hitler Büyük Hitler’e Özeniyor

Trump’a göre Hitler çok zeki bir adam. Eğer yaşasaydı ikisi birlikte çok iş başaracaktı. Tabi Hitler onu kendine denk kabul eder miydi, bilinmez. (Türkçe’de zeki kelimesinin takdir etme amaçlı kullanıldığının farkındayız. Hitler’i takdir etmesek de tarihi değiştirecek kadar etkili bir kişilik olduğunu kabul ediyoruz.) Neyse ki yaşamıyor!

Irkçılık Hitler’in en büyük derdiydi. Pırıl pırıl bir Aryan ırkı oluşturmak için uğraş verdi. Trump da sevgili Amerikasını “yeniden beyaz yapmak” için seçmenlerinden oy istiyor. (dailysquat.com)

Nazi hükümeti Yahudilerin ayrıntılı bir şekilde kayıtlarını tutuyordu. Ayırt edilebilmeleri için de bir işaret takmaları mecburiydi. Trump da Amerika’ya sığınan Suriyeliler için aynı muameleyi yapmanın gerekli olduğunu düşünüyor.

Hitler faşist bir politika yürüterek Ari ırktan olmayan insanları ya tehcir etti ya da yaktı. Trump ise henüz iktidara gelmeden böyle bir faşizmi öneriyor. 11 Eylül saldırıları sırasında sevinen Müslüman Arapların olduğunu dillendirmesi boşuna olmasa gerek.

A photo posted by Joe Webb (@joewebbart) on

Trump’ın, Hitler öldükten bir sene sonra doğduğunu belirtip uzun boylu benzeşimler yapanlar da var internette. Biz o kadar abartılı bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Yanlızca Trump hayran olduğu kişiye fazlaca öykünüyor ve “Amerikan değerleri”nin insanlıktan önce korunması gerektiğine inanıyor.