Çin Dünyanın En Büyük Klon Fabrikasını Kurmaya Hazırlanıyor

Çin hayvan klonlamak için kurmayı planladığı fabrika kendi alanında en büyüğü olacak. Ama klonlama Çin için yeni bir olgu değil. Yaklaşık 15 senedir ülkede bu alanda çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Ben Weller / Reuters

Fabrika, biyoteknoloji firması Boyalife ve bir Güney Kore şirketi olan Sooam'ın ortak projesi olarak hayata geçiyor. 

Çin bu fabrika sayesinde, 2020 itibariyle senelik olarak 1 milyon inek üretmeyi planlıyor.

Fabrikada inek dışında da hayvan üretecek. Safkan atlar, özel yetenekli köpekler, özel cins ev hayvanları bunlardan bazıları.

Tianjin'de kurulacak olan tesis aynı zamanda bir gen bankasına da ev sahipliği yapacak. Burada özellikle nesli tükenmekte olan hayvanların genleri toplanacak. Böylece gelecek zamanlarda bu hayvanların yeniden üretimi mümkün olabilecek. 


İnsanın Klonlanması An Meselesi
İnsanın Klonlanması An Meselesi

Projenin büyüklüğü bir takım korkulara sebep oldu. Öncelikle bu kadar çok inek üretimi, piyasa taleplerini aşacak ve kaynak israfına yol açacak. En kötü senaryo ise insan klonlama için zemin hazırlıyor olması.

Proje sorumlusu bilim adamı Xu Xiaochun, yaptığı bir açıklamada Çin'in insan klonlamak için gerekli olan teknolojiye sahip olduğunu fakat halkın tepkisinden korkulduğu için kısıtlama getirildiğini belirtti. Fakat Xiaochun zamanla bunun aşılacağından emin. Yine kendisinin ifadesine göre, insanların değer ve düşünceleri değişecek. Çocuk sahibi olmak için hem anneye hem babaya aynı anda ihtiyaç duyulmayacak. Bir çocuk sadece annesinin ya da sadece babasının genleri ile "dünyaya gelebilecek".

Projenin Güney Koreli ortağının olması dikkat çekici. Çünkü Güney Kore'de biyoetik yasası, insan yumurtasının deneylerde kullanılmasını yasaklıyor. Eğer Güney Koreli şirketin insan klonlama ile ilgili bir projesi varsa -ki şirketin kurucusu Hwang Woo-Suk, ilk insan embriyosu klonlayan kişi olarak bilinir- bunu en iyi Çin'de gerçekleştirebilecektir.

Gelecek bilim dünyası için parlak günlere gebe. Fakat insanlık için aynı şey söylenebilir mi? "Made in China" etiketli eşyalara çabuk alışan bizler aynı etiketi taşıyan hayvanlara (ve belki de insanlara) aynı kolaylıkla alışacak mıyız? Şayet insan klonlanırsa ona "insan" muamelesi mi yoksa "ürün" muamelesi mi yapacağız?