Bilim Adamları 3 Boyutlu Baskı Teknolojisine Dördüncü Bir Boyut Ekledi

Harvard Üniversitesi bilim adamları, çiçeklerin çevresel etkilerle şekil değiştirmelerinden ilham alarak 3D baskı teknolojisine zaman boyutunu ekledi.

3D yazıcılar ile yaratılan objeler sabit şekilli oluyorlar. 4D yazıcılarda basılan objeler, zaman boyutuyla birlikte çevresel etkilerle şekil değiştirip daha fonksiyonel hale gelebiliyorlar. Örneğin bir protez bacak yapıldığında, zaman içerisinde takıldığı organla daha fazla uyum sağlayabilecek.

Bilim adamlarının gerçekleştirdiği ilk çalışma, çiçek benzeri yapıların dış etkenlere verdikleri tepkileri gözlemlemek oldu. Dış etken olarak da suyu kullandılar. 

Burada değişen işin tekniğinden çok matematiği. Tasarlanan obje esasında 3D olarak basılıyor. Ama tasarımındaki matematiksel modellemeler, onun istenen nihai şekli almasını sağlıyor. Kullanılan mürekkebin de belli bir özelliği var tabi. Bilim adamları yaptıkları birkaç denemeden sonra en iyi sonucu selüloz lifleriyle almışlar.

4D baskı teknolojisinin yaygınlaşması halinde tekstil, biyomedikal, elektronik, doku mühendisliği gibi alanlarda yeni gelişmelere kapı aralaması bekleniyor. 

Sistemin nasıl işlediğini yakından görebilirsiniz: